


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 110 mΩ |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 3 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.1 W |
| Power Dissipation | 2.1 W |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 455 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3 A |
| Rds On Max | 110 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 9.4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 14 ns |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate Charge | 10.6 nC |
| Drain to Source Resistance | 110 mΩ |
| Nominal Vgs | 3 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1796
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57408
Ext.Price$0.57408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57408 | $0.57408 |
| 10 | $0.46195 | $4.61950 |
| 25 | $0.42375 | $10.59375 |
| 50 | $0.38871 | $19.43550 |
| 100 | $0.35657 | $35.65700 |
| 300 | $0.32201 | $96.60300 |
| 500 | $0.29081 | $145.40500 |
| 1000 | $0.27393 | $273.93000 |
